Miejsce pracy przyszłości: Start-up, etat, freelance…?
16. 03. 2020
Wydział Nauk Społecznych US
Zespół Socjologii i Psychologii Organizacji IS US, Szczeciński Oddział PTS oraz Sekcja Socjologii Pracy PTS zapraszają do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Miejsce pracy przyszłości: Start-up, etat, freelance…?", która odbędzie się w Szczecinie w dniu16 marca 2020 r.
Wśród funkcji socjologii jest nie tylko opisywanie i wyjaśnianie, ale także przewidywanie. Prognozy, które pojawiają się na gruncie nauk społecznych często nie sprawdzają się. Wynika to po części z faktu, że wiele z nich jest formułowanych po to właśnie, by się nie spełniły – świat reaguje tak, że określona, niepożądana wizja przyszłości nie ziszcza się. Jednak przewidywania mogą mieć nie tylko charakter antyutopii czy dystopii; mogą też służyć przygotowaniu się do nowego kształtu rzeczywistości.
Przyszłe środowisko pracy może odzwierciedlać nasilenie się tendencji, które już teraz są widoczne – więcej różnorodności jeśli chodzi o tożsamość współpracowników, więcej elastyczności pracodawcy wobec pracownika, spłaszczenie struktur, a jednocześnie tęsknota za klanową kulturą organizacyjną, zatarcie granicy między czasem pracy i czasem wolnym, większy konflikt ról zawodowych i rodzinnych, coraz większe znaczenie urządzeń i programów komputerowych w przedsiębiorstwach. Pewne znane tendencje oczywiście mogą też zanikać, będą także zapewne pojawiać się zupełnie nowe rozwiązania.
Czwarta edycja konferencji dotyczącej przyszłego miejsca pracy poświęcona jest w szczególności formom zatrudnienia i wizjom kariery wchodzących po raz pierwszy bądź ponowny na rynek pracy. Jak młodzi ludzie podejmują decyzje o stworzeniu własnego miejsca pracy? Jak przebiega proces tworzenia tożsamości przedsiębiorcy? Czego można się nauczyć z nieudanego biznesu? Na ile zaangażowanie organizacyjne zależy od formy zatrudnienia? Czy w przyszłości będziemy pracować głównie w samotności? W czasie konferencji będziemy podejmować zagadnienia związane z wizjami przyszłości pracy, charakterystyką nowych form zatrudnienia, dylematami między uciążliwością pracy a wyniszczającym stanem bezrobocia. Organizatorzy są także otwarci na zgłoszenia związane z wszelkimi innymi pokrewnymi tematami.
Proponowane szczegółowe zagadnienia:
pozycja pracowników w organizacjach przyszłości
znikające i wyłaniające się formy zatrudnienia
inkubatory przedsiębiorczości
bieda-przedsiębiorczość
jednorożce i nieudane start-upy
B2B czyli przedsiębiorcy z przypadku?
nowe zawody i nowe specjalizacje starych profesji
etapy cyklu życia organizacji a jej kultura
procesy organizowania i finansowania działalności
konflikt ról zawodowych i pozazawodowych
menedżer przyszłości a samozarządzanie
zarządzanie różnorodnością czy zarządzanie talentami?
środowisko pracy jako miejsce zniewolenia czy upełnomocnienia?
wspólnoty pracownicze czy współpraca z robotami i praca w izolacji?
wizje świata z dochodem gwarantowanym dla każdego obywatela
rewolucja przemysłowa 4.0